جاذبه گردشگریReviewed by مدیر سایت on Feb 3Rating:

جاذبه گردشگری

طبق تعریف، کلیه عوامل و عناصری که میل به سفر را در عامل جهانگردی بر می انگیزد جاذبه جهانگردی محسوب می گردد. این جاذبه ها سرمایه جهانگردی کشور می باشد و از لحاظ اقتصادی جزو سرمایه های ملی محسوب می گردد و لذا بازار جهانگردی بازاری است ناقص و شفافیت لازم بازار را ندارد اما در مجموع این جاذبه مشوق جهانگرد در راه وصول به جاذبه های دیگر است. ایران ما از غنی ترین سرزمین های جهان از لحاظ منابع گردشگری است.

نه تنها از هشت اقلیم شناخته شده جهان شش نوع آن در ایران وجود دارد بلکه انواع میراث فرهنگی، آثار باستانی کم نظیر، سایت های جانور باستان شناسی عظیم، چشمه های معدنی با خاصیت درمانی شگفت انگیز و تنوع اقوام ساکن ایران که هر یک زبان، آداب و صنایع دستی خاص خود را دارند موجب می شود مجموعه غیر قابل رقابتی در این کشور برای جذب سرمایه گردشگران به وجود آید.

 

انواع جاذبه‌های گردشگری

جاذبه های طبیعی

ویژگی‌های منابع طبیعی مانند: زمین، کیفیت آب، پوشش گیاهی، گونه های حیوانی و آب و هوا از جمله خصوصیاتی هستند که عمده جاذبه های طبیعی را تشکیل می دهند. جاذبه های منحصر به فرد طبیعی برای جلوگیری از انحصار، دگرگونی و حفاظت آن اغلب عام المنفعه هستند. جاذبه های بخش خصوصی بیشتر بر محیط های مصنوعی متکی می باشند و برای موفقیت خود به آب و هوای ویژه ای احتیاج دارند.

جاذبه های تجاری

مناطق بزرگ شهری،مرکز فعالیت صنعت گردشگری هستند. اجتماع خدمات تولیدی، اقتصادی، دولتی وخصوصی که مجموعاٌ بازارهای بزرگ را تشکیل می دهند از مناطق جذاب برای گردشگران می باشند. مناطق روستایی اگرچه از اهمیت کمتری نسبت به مراکز تجاری شهری برخوردارند، اما با تاکید بر پتانسیل های محلی- اقلیمی هر یک می توان آنها را با نقاط جذب فعال تبدیل کرد. تفریحگاه های بزرگ و کوچک در جذب گردشگران فعال هستند.

 

جاذبه های تاریخی

یادمان های قدیمی، در فضاها و محیط های ساخته شده مصنوعی یا در مکان هایی که وقایع مهم اتفاق افتاده است، به نوبه خود می تواند نوعی جاذبه باشد.بیشتر مکان ها قبل از اینکه به یک جاذبه گردشگری تبدیل گردند، احتیاج به محوطه سازی تفریگاهی، مرمت و محافظت دارند. مکان های ما قبل تاریخ یا دوره های ابتدایی تاریخ به مقدماتی مانند کاوش و تحقیق راجع به اهمیت انحصار و ارتباطشان با زندگی مدرن امروزی احتیاج دارند. این کاوش هم سر گرم کننده و هم آموزنده است و هم برای جاذبه های تاریخی ضروری می‌باشد.

 

جاذبه های قومی و فرهنگی

راه و رسم و روشی که اقوام مختلف به زندگی، کار، تفریح و عبادت می‌پردازند، جاذبه های قومی- فرهنگی را تشکیل می دهد. خیلی از فرهنگ ها منحصر به فرد بودن زندگی شان را به عنوان یک جاذبه برای مردم درک نمی کنند، اگر چه این دیدگاه باید عوض شود ولی معرفی جاذبه های قومی و فرهنگی باید با حساسیت انجام شود. اگر استسنائات قومی و فرهنگی را به عنوان یک جاذبه بخواهیم مطرح کنیم باید همانند دیگر جاذبه‌ها از آن محافظت کنیم.

جاذبه های درمانی: چشمه های آب معدنی یکی از اولین مراکز درمانی برای جاذبه های گردشگری شناخته شده اند. امروزه گردش و سفر به مراکز تفریحی- درمانی برای درمان بیماری های گوناگون رایج شده است. پیشرفت های پزشکی به شناخت مراکز درمانی خاص با شهرت جهانی کمک کرده و این مکان ها گردشگری را به طور گسترده ای توسعه داده و هر ساله سیل بیماران داخلی و بین المللی را پذیراست.

 

رویدادهای خاص

رویدادهای خاص مانند جشن های سالانه یا بازی های المپیک به عنوان جاذبه های کوتاه مدت یا با اهمیت شناخته شده اند. با این وجود به عنوان یکی از عوامل برای تکرر سفر و گردش، یک انتخاب آگاهانه، نقش قابل قبولی را ایفاء می کنند. به هر حال رویداد های جهانی جزو ارتقاء دهنده های اهداف گردشگری هستند. با اینکه به طور معمول این رویدادها در اکثر کشور ها ارزش های اجتماعی و عمومی را در پیش رو ندارند و هدف آنهاگسترش و افزایش افتخارات محلی در یک اجتماع است اما در ایران اینگونه رویدادها نظیر جشن های فصلی (نوروز، مهرگان، سده و….) می توانند از جایگاه با ارزش فرهنگی در سطح ملی و طبیعی دوره ای در سطح جهانی بر خوردار باشند.

 

پارک ها

بسیاری از پارک های عمومی د رطبقه بندی قرار می گیرند. پارک های بخش خصوصی، شهر بازی ها هستند. شهر بازی ها مجموعه های مستقل هستند که متنوع اند و انواع سرگرمی ها را برای بازدید کنندگان فراهم می کنند. باید توجه داشت که محصور کردن انها باعث جدایی گردشگران از ساکنان شهر می شود و کاهش تاثیر اجتماعی در روش محصور سازی، ممکن است کاهش تاثیرات اقتصادی را به دنبال داشته باشد.

 

مذهبی

جاذبه های مذهبی یکی از مشکل ترین مباحث دیدگاه توسعه گردشگری هستند. البته لزوما ٌساخت انواع تاٌسیسات برای پذیرایی این گونه از گردشگران باعث به وجود آمدن مشکلات در آنها نمی شود، بلکه چگونگی مطرح کردن جاذبه های مذهبی مهم است. بی شک در کشوری چون ایران با فرهنگی کاملا مذهبی رونق این گونی اماکن از جایگاه ویژه ای بر خور دار است.

 

سایرجاذبه های گردشگری

باغ وحش ها، آکواریوم ها، میادین ورزشی و نظیر هر یک در مقوله های جداگانه می گنجد اما از جهت سهولت و نیز به خاطر لزوم ساختار ساده شان همگی در یک گروه طبقه بندی می شوند. در واقع از آنجایی که موارد فوق همه در یک مقوله جای می گیرند از جاذبه های بالقوه آنها چیزی کم نمی کند. در مناطق شهری عمدتاٌبر تکمیت و افزودن به جاذبه های تجاری و گردشگری موجود تکیه می شوند.

 

انجام پایان نامه معماری پژوهشگران برتر انجام پایان نامه معماری پژوهشگران برتر انجام پایان نامه معماری پژوهشگران برتر

 

 

پژوهشگران برتر

مشاوره انجام پایان نامه گردشگری و توریسم

0990-135-4771

 

ثبت سفارس

 

By | ۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۱۵:۳۲:۱۵ +۰۰:۰۰ بهمن ۱۴ام, ۱۳۹۷|گردشگری|